Kustán Melinda textiltervező iparművésztől 2023 decemberében ért az a megtisztelő felkérés, hogy a készülő Nemzeti Színház díszfüggönyének hímzésében én is részt vehetek. Feladatomként a függöny X sávjában elhelyezkedő Bakonyalja minta kézihímzését kaptam. Hatalmas munkának, de egyben igen megtisztelő feladatnak éreztem a felkérést.
A függöny sávja 2024. szeptember 17-én érkezett meg otthonomba. Bajder Hajnalka a Nemzeti Színház gazdasági titkára és Herbert Áron marketing vezető szállította ki. Nagy izgalommal vettem át ezt a 10 m hosszú és 160 cm széles bársony anyagból készült függöny sávot. Megmutatták hol helyezkedik majd el az én általam hímzett motívum. Kustán Melinda - a díszfüggöny megálmodója és tervezője - másnap érkezett és vele átbeszéltük a hímzéssel kapcsolatos tudnivalókat, elvárásokat.
Engedjék meg, hogy néhány gondolatan leírjam Kustán Melinda iparművész által elmondott történetet, hogyan is született meg a díszfüggöny készítésének gondolata, majd később a tervezés és maga a megvalósítás folyamata.
Itt láthatják a díszfüggöny látványtervét:
Hat évvel ezelőtt kérte fel Őt Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színház vezérigazgatója, hogy a színház jelenlegi sötétkék drapériáit, bordó színűre cserélje le, ami hagyományosan a magyar középületek belső tereit jellemzi. Melinda így mondta: feladatként kaptam, hogy "tervezzek valami olyat, ami még nem volt".
"A nagyszínpadi - 167 m2-es - díszfüggöny vezető motívuma az erősen stilizált tizenkét darab életfa, melyeknek törzsét a honfoglalás kori művészet remekei, tarsolylemezek díszítményei ihlették, lombozatát pedig a Kárpát-medence területén fellelhető hatvan gazdaságföldrajzi tájegység motívumkincsének feldolgozásai alkotják.
Az életfák törzsét gépi hímzéssel tervezte megvalósítani. Ennek több oka is volt, a hatalmas tömegű - elkészültekor több mint féltonnás - textil megerősítése, mozgathatósága megköveteli, hogy a hátoldalon hevederek fussanak, amelyek megfelelő módon és pontokon lesúlyozva biztosítják majd a drapéria esését, mozgathatóságát.
Az életfa lombozatának különböző tájegységeink mintakincsére támaszkodó motívumrészek kézi hímzését az adott tájon élő vagy onnan elszármazó 86 fő hímzőasszony végzi. A nagyszínpad függönye tehát végigutazik a Kárpát-medencén: a hatvan tájegységünk mindegyike a hímzőasszonyok keze munkája által egy-egy ággal gazdagítja a színház életfáját. A díszítmény visszatérő eleme további négy, szintén kézzel hímzett tarsolylemez ihlette és négy honfoglalás kori motívum."
/Részlet Magyar Iparművészet folyóirat cikkéből/
Miután megkaptam a hímzés műhelyrajzát és a fonalakat, elkezdtem a munkát. Először sablont készítettem, melynek segítéségével feldrukkoltam a mintát. Ekkor következett a hímzés. Nem volt könnyű feladat, az alapanyag vastagsága, mérete és talán színe miatt sem. Maga a hímzés több hétig tartott, pedig naponta 5-6 munkaórát dolgoztam.
Végül is 2024. december 10-én elkészültem a hímzéssel és a függönybe - utolsó öltésként - bele hímezhettem a monogramomat. Nagyon jó és felemelő érzés volt ezt a nehéz de nemes feladatot teljesíteni!
Boldogan tájékoztattam a hírről a Nemzeti Színház munkatársait és Melindát. ... és ekkor még nem ért véget az izgalom. Tetszik-e neki az elvégzett munkám, ilyennek álmodta meg?
2024. december 18-án érkeztek meg otthonomba a vendégeim, hogy elvigyék a függönysávot a Nemzeti Színházba, hogy az majd később újra "útra keljen". Következő állomása Komádi lesz. Melindának tetszett a hímzés, kedves szavakkal méltatta az elvégzett munka szépségét. Ezen az eseményen falunk elöljárói és kedves barátaim is jelen voltak, hogy együtt örüljenek velem. Köszönöm, hogy megtiszteltek jelenlétükkel.
Itt köszönöm meg férjemnek a hímzés ideje alatt nyújtott segítségét, türelmét és bíztató szavait.
Kustán Melinda egy 1885-ös térképen jelölte be azokat a településeket, ahol hímzőtársaimmal együtt a függöny kézi hímzései készültek. Büszke vagyok, hogy Bakonykoppány neve is ott látható a ponttal jelzett települések között.
Hajduné Láposi Éva
népi hímző kézműves